دسته بندی نشده

۵G چیست؟

فایو جی

فناوری استاندارد اینترنت بی سیم نسل بعدی که در ادامه به معرفی و صحبت درباره ویژگی های آن می پردازیم.

همه اپراتورها و شرکت های مخابراتی در مورد ۵G  صحبت می کنند. در این مقاله ما این فناوری را برای راهنمایی کاربران بررسی می کنیم.

تقریباً اکثر تلفن های همراه جدید با پشتیبانی از ۵G  عرضه می شود ، بنابراین کمی تعجب آور است که به نظر می رسد هر شرکت مخابراتی ایده متفاوتی در مورد تعریف و ارائه ۵G  دارد. در حالی که همه حامل های اصلی متعهد به ایجاد یک شبکه سراسری ۵G  در طیف باند کم هستند ، سرعت استقرار و طیف موجود می تواند بسیار متفاوت باشد. ۵G   حتی به عنوان پایه و اساس یک شبکه جدید عمل می کند ، زیرا Dish Wireless  با شبکه ۵G  خود به طور کامل پیش می رود. چیزهای زیادی وجود دارد که باید مستقیماً رعایت شوند ، اما مانند ۴G  و ۳G  قبل از آن ، پوشش دهی ۵G  بیشترین اهمیت را دارد.

 

۵G  چه تفاوتی با ۴G دارد؟

در اصل ۵G  فناوری استاندارد اینترنت بی سیم نسل پنجم است که پس از ۳G  و ۴G  ارائه می شود. این به فناوری به جهت استفاده برای اتصال تلفن همراه ، تبلت ، لپ تاپ و هر دستگاهی با چیپست سازگار با ۵G  می باشد. در ایالات متحده ، AT&T ، Dish Wireless ، T-Mobile ، UScellular و Verizon از این استاندارد جدید استفاده می کنند.

ویژگی برجسته ۵G  را می توان در سرعت آن خلاصه کرد زیرا پتانسیل این را دارد که سریعتر از ۴G  باشد و در عین حال تأخیر بین تلفن همراه شما و چیزی که سعی می کند به آن متصل شود را کاهش دهد. این نیز در زمانی رخ می دهد که حاملان به قطعات جدیدی از طیف مانند باند C در حدود ۶ گیگاهرتز و mmWave در حدود ۳۰ گیگاهرتز دسترسی پیدا می کنند.

در حالی که اکثر گوشی های جدید از تکنولوژی های روز پشتیبانی می کنند ، ۵G  می تواند برای موارد بیشتری مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه هایی که به طور طبیعی به هم متصل شده اند مانند اتومبیل و لپ تاپ ها دو مثال هستند. ۵G  همچنین می تواند در برخی مناطق به عنوان ارائه دهنده اینترنت خانگی عمل کند. هر دو شرکتT-Mobile و Verizon یک سرویس اینترنت خانگی را بر اساس شبکه های ۵G  خود می فروشند.

کدام گوشی ها از ۵G  پشتیبانی می کنند؟

اکثر تلفن های جدیدی که می توانید در حال حاضر تهیه کنید با پشتیبانی از ۵G  عرضه می شوند. این که آیا شما به دنبال چیزی ارزان هستید یا می خواهید پیشرفته ترین پرچمدار را در همراه خود داشته باشید تفاوتی ندارد و احتمالاً ۵G  در آن گنجانده شده است. محبوب ترین گوشی ها مانند سری  Galaxy S21 ، پیکسل های ۵G  و سری iPhone 12 از همه حامل های اصلی (اپراتورها) پشتیبانی می کنند.

چند مدل تلفن قدیمی ۵G  که برای حامل ها طراحی شده اند ممکن است با سایر اپراتورها سازگار نباشند. شبکه ۵G  Sprint در حال حاضر کاملاً از بین رفته است ، بنابراین تعداد انگشت شماری از تلفن های همراه ۵G  مانند  LG V50 که فقط روی شبکه Sprint کار می کردند ، با وجود پشتیبانی از  band n41، روی ۵G  T-Mobile کار نمی کنند. خوشبختانه سری  Galaxy S20  که برای Sprint 5G طراحی شده است برای      T-Mobile 5G  به روز شده است.

آیا باید دستگاه خود را به  ۵G  ارتقا دهید؟

حجم زیادی از داده هایی که ۵G  می تواند با سرعت بالا منتقل کند به این معنی است که این تکنولوژی می تواند بسیار بیشتر و بهتر از دانلود سریع تلفن همراه شما که فناوری ۵G را ندارد عمل بارگیری و انتقال داده را انجام دهد. 

بسیاری از افراد از اتصالات در حال حاضر  sub-6 5G مانند یک اتصال قوی LTE استفاده می کنند ، اما آینده با یک شبکه ترکیبی با چندین باند ۵G  در دسترس بسیار روشن تر است. سرعت ۵G  حتی با وجود اتصالات زیاد از LTE بالاتر می ماند و ارائه اینترنت پرسرعت به مردم حتی در مواقعی که در ساختمان قدیمی تری هستند که از نظر فیبر ارتقا نیافته است ، از همیشه راحت تر خواهد بود. در حال حاضر ، ۵G  از LTE کمی سریعتر است ، اما با ایجاد زیرساخت ، برنامه های کاربردی بیشتری از بهبود اتصال استفاده خواهند کرد.

اگر گوشی جدیدی خریداری می کنید ، احتمالاً با ۵G  همراه خواهد بود و بهترین برنامه های تلفن همراه با پشتیبانی از ۵G  ارائه می شود. اگر می پرسید آیا ارزش ویژه ای برای ارتقاء به ۵G در دستگاه هایی که با این تکنولوژی همراه نیستند وجود دارد یا نه ، می توان گفت فعلا اینطور نیست! LTE هنوز برای اکثر کارهایی که به صورت آنلاین انجام می دهیم از سرعت کافی برخوردار است و تا زمانی که C-band کاملاً ساخته نشود ، فناوری ۵G را به صورت واضح و محسوس نسبت به ۴G احساس نخواهیم کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.