بلاگ

چرا یکی از ایرپادها صدا ندارد؟

دلایل وصل نشدن یکی از ایرپادها

حتما بارها شنیده‌اید که می‌گویند: «اگر یکی از ایرپادها وصل نمی‌شود، ایرپاد را خاموش روشن کنید.» خاموش روشن کردن ایرپاد راه حل مناسبی برای پاسخ به سوال «چرا یکی از ایرپاد ها صدا ندارد» نیست. قطعی ایرپاد دلایل مهم‌تری مانند ایراد سخت‌افزاری یا مشکلات نرم افزاری دارد. زمانی که یکی از ایرپادها وصل می‌شود و دیگری هیچ نشانی از وصل یا قطع بودن ندارد، مشخص نیست ایراد ایرپاد دقیقا از کجاست. به‌همین خاطر شما باید دلایل احتمالی را بشناسید و ابتدا این دلایل را بررسی کنید. وصل شدن یکی از ایرپادها و هماهنگ نبودن اتصال بین آن‌ها، ۷ دلیل کلیدی دارد که به بخش‌های مختلفی مربوط می‌شوند. ابتدا باید دلایل و اشکالات احتمالی را بررسی کنید و سپس به فکر تعویض ایرپاد مشکل دار باشید.

۱.ایراد در تنظیمات صدا؛ علت وصل نشدن یکی از ایرپادها

ایراد در تنظیمات صدا بین ایرپادهای اپل بسیار شایع است و به وفور دیده می‌شود. گاهی اوقات مشکلات بلوتوثی ایرپاد در زمان وصل شدن به گوشی، باعث کمتر شدن صدای یکی از ایرپادها می‌شوند. برای فهمیدن علت کاهش صدا در یکی از ایرپادهای اپل، یکبار ایرپاد را ریست کنید. اگر بعد از ریست درست نشد، احتمال دارد که ایرپاد شما دچار مشکل تنظیمات صدا باشد. 

 هر دو گوشی ایرپاد را از کیس خارج کنید و انگشت خود را ده دقیقه روی تاچ بار نگه‌ دارید. سپس ۳۰ دقیقه درون کیس قرار دهید؛ پس از آن ایرپاد ریست شده و آماده استفاده است. البته ایرپادهای جدید اپل، دچار مشکل تنظیمات صدا نمی‌شوند و تنظیمات اتومات دارند. با خرید ایرپاد پرو ۲ از تنظیمات اتومات و کیفیت بالا در گوش دادن به موسیقی بهره‌مند می‌شوید.

۲. مشکلات اتصال بلوتوث ایرپاد؛ دلیل قطع و وصلی ایرپاد

فناوری بلوتوث برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ به وجود آمد. بلوتوث ابتدا برای انتقال داده‌ها بود و با پیشرفت فناوری به‌عنوان یک زیرساخت برای طراحی و تولید ایرپادها مورد استفاده قرار گرفت. هرچند در حال حاضر فناوری بلوتوث تکامل یافته‌ است، اما هنوز زمان اتصالات بین گوشی و ایرپاد کمی ضعف دارد.

مشکلات اتصال بلوتوث باعث قطعی و وصلی اتصال ایرپاد یا قطعی یکی از ایرپادها می‌شود. برای حل مشکل قطعی یکی از ایرپادها، باید آن را یک بار ریست کنید تا تنظیماتش به حالت اولیه برگردد. مشکلات اتصال بیشتر در ایرپادهای قدیمی اپل دیده می‌شود و با خرید ایرپاد ۳ که جدیدترین ایرپاد اپل است، قطع و وصلی بلوتوث به‌ندرت رخ می‌دهد.

چرا یکی از ایرپادها وصل نمی‌شود؟ به علت مشکلات بلوتوثی

۳. مشکلات نرم‌افزاری؛ عامل رایج وصل نشدن ایرپاد اپل

مشکلات نرم‌افزاری که علت آن ویروسی بودن یا ایراد در برنامه‌های گوشی است، فارغ از برند و مدل، یکی از دلایل وصل نشدن ایرپاد محسوب می‌شود. اکثر برنامه‌های جانبی یا پیش‌فرض نصب شده روی گوشی، به فعال و غیرفعال کردن بلوتوث دسترسی دارند. تغییراتی این برنامه‌ها در بلوتوث گوشی ایجاد می‌کنند، علت قطعی یا وصل نشدن یکی از ایرپادها است. برای بررسی دسترسی برنامه‌ها به بلوتوث گوشی، به‌ بخش دسترسی گوشی خود بروید. دسترسی برنامه‌های غیرمجاز مانند بازی‌ها را به بلوتوث را قطع و برنامه‌های اضافه را حذف کنید.

اگر با قطع دسترسی برنامه‌ها باز هم ایرپاد شما دچار مشکل اتصال بود، احتمال ناسازگاری ایرپاد با دستگاه وجود دارد. مشکلات اتصال و ناسازگاری‌ بین گوشی و ایرپاد باعث می‌شود تا در زمان اتصال ناهماهنگی‌هایی رخ دهد. ترجیحا در زمان خرید موبایل یا خرید ایرپاد، توجه کنید که فناوری بلوتوث هر دو از یک نسل باشد.

۴. علت کار نکردن یک گوش ایرپاد چیست؟ اختلاف میزان شارژ ایرپادها

اکثر مردم از یک ایرپاد استفاده می‌کنند تا از طرفی به مکالمه بپردازند و از طرف دیگر صدا‌های اطراف خود را بشنوند. شارژ ایرپادی که در حال استفاده است زودتر از ایرپاد داخل کیس تمام می‌شود و ایرپاد استفاده نشده کاملا شارژ دارد. اگر یکی از ایرپادهای شما کار نمیکند، احتمالا شارژ آن تمام شده است.

برای بررسی میزان شارژ ایرپاد‌ها در گوشی آیفون، باید یک بار هر دو ایرپاد را درون کیس قرار داده و بلوتوث گوشی را خاموش کنید. پس از ده دقیقه ابتدا بلوتوث را روشن کنید و سپس هر دو ایرپاد را از کیس بیرون آورید. زمانی که گوشی ایرپاد را بشناسد، یک پاپ آپ روی صفحه باز می‌شود و میزان شارژ گوشی‌های ایرپاد را نشان می‌دهد.

کمتر بودن شارژ یکی از ایرپادها، دلیل وصل نشدن ایرپاد

۵.چرا یکی از ایرپادها کار نمی‌کند؟ انسداد بلندگوی ایرپاد

دلایل کار نکردن ایرپادها به مشکلات نرم‌افزاری محدود نمی‌شود؛ مشکلاتی مانند انسداد بلندگوی ایرپاد نیز پاسخی برای سوال «چرا یکی از ایرپادها صدا ندارد» است. فرقی نمی‌کند گوشی شما ایفون ۱۳ پرو باشد یا آیفون ۶، مشکلات سخت‌افزاری هیچ ارتباطی به مدل گوشی ندارد.

اگر صدای یکی از ایرپادها کمتر است یا یکی از گوشی‌ها کار نمی‌کند، درگاه خروجی ایرپاد شما با گلوله‌های پرز، جرم گوش یا زباله‌های کوچک مسدود شده است. اگر خروجی بلندگو مسدود شده است؛ باید بدنه ایرپاد باز و پاکسازی شود. ایرپادها قطعات حساس و ظریفی دارند؛ به‌همین خاطر باید تمیز کردن ایرپاد‌تان را به تعمیرکاران موبایل بسپارید. 

۶.ضربه یا آسیب فیزیکی؛ علت قطع صدای ایرپاد سمت راست یا چپ

طی آسیب‌های فیزیکی و ضربه به ایرپاد، اولین قطعه‌ای که دچار مشکل می‌شود، بلندگو است؛ زیرا ساب ووفر و درایور ایرپادها بسیار کوچک بوده و اتصالات آن به‌راحتی قطع می‌شود. اگر ایرپاد پس از ضربه دچار قطعی صدا شده است، باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. 

البته ضربه در ایرپادها باعث خرابی بلندگو یا کم شدن صدا می‌شود که در هر صورت ترجیحا ایرپاد خود را برای تعمیر دست متخصصان بسپارید. مانند ایرپاد‌‌ها، یکی از دلایلی که باعث کم شدن صدای زنگ آیفون می‌شود، خرابی بلندگو است. ایراد در درایور صوتی یا خرابی بلندگو، پاسخ‌هایی به سوال چرا صدای زنگ آیفون کم می شود؟ هستند. البته ترجیحا درصورت خرابی بلندگو گوشی را به تعمیرکاران مجرب موبایل بسپارید.

ضربه یا آسیب فیزیکی؛ علت قطع صدای ایرپاد سمت راست یا چپ

۷. ویژگی صدای آبشاری ایرپاد اپل؛ دلیل کم شدن صدای یکی از ایرپادها 

با ویژگی صدای آبشاری ایرپادهای اپل آشنا هستید؟ زمانی که صدای آبشاری در ایرپاد فعال باشد، میزان صدا با چرخش سر شما تغییر می‌کند؛ برای مثال اگر سرتان را به چپ خم کنید، صدای گوش سمت چپ بیشتر خواهد شد. همچنین اگر به راست خم شوید، صدای ایرپاد سمت راست افزایش پیدا می‌کند.

ویژگی‌ صدای آبشاری گاهی اوقات دچار ایراد می‌شود و روی گوش سمت چپ یا راست گیر می‌کند. مشکلات در عملکرد صدای آبشاری ایرپاد، دلیل کم شدن صدای یکی از ایرپادها است که با ریست نرم‌افزاری به‌راحتی حل می‌شود. اگر مشکلات نرم‌افزاری دارید یا راجع‌به دنیای تکنولوژی کنجکاو هستید، مقالات مجله آمیتیس را از دست ندهید. یکی از مشکلات گسترده کاربران شیائومی برگرداندن ایکون حذف شده در شیائومی است که در مجله آمیتیس کلیه دلایل را برای شما مخاطبان ارجمند جمع آوری کرده‌ایم. 

شما چه دلیل دیگری برای وصل نشدن ایرپاد آیفون می‌شناسید؟

در این مقاله برای پاسخ به سوال «چرا یکی از ایرپادها صدا ندارد» ۷ دلیل مهم و کلیدی را بررسی کردیم. عامل‌های متعددی مانند مشکلات اتصال ایرپاد، انسداد اسپیکر، خرابی درایور،‌ مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، وجود دارند که باعث قطعی یکی از ایرپادهای اپل می‌شوند. به‌جز آسیب‌های سخت‌افزاری، بقیه مشکلات با یک مرتبه ریست کردن ایرپاد قابل‌حل است. به‌نظر شما در پاسخ به سوال «چرا یکی از ایرپاد ها صدا ندارد» چه راه‌حل‌‌های دیگری را می‌توان مطرح کرد؟ نظرات ارزشمند خود را از طریق کامنت‌های همین صفحه با ما و خوانندگان مجله آمیتیس در میان بگذارید. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.