آیفون, اخبار

iOS 15.4.1  و به روزرسانی های امنیتی

iOS 15.4.1   اپل اکنون با به روز رسانی امنیتی

سیستم عامل iOS 15.4.1   اپل اکنون با به روز رسانی امنیتی در دسترس است.

به دنبال در دسترس قرار گرفتن به روز رسانی سیستم عامل اپل، در این مطلب به بررسی موارد تازه در آپدیت جدید ios  با نام ورژن ۱۵.۴.۱ پرداخته ایم.

iOS 15.4.1  آخرین به روز رسانی نرم افزاری شرکت کوپرتینویی است.  اگر بخواهیم به صورت فهرست وار به موارد تازه در آپدیت iOS 15.4.1 جدید اشاره کنیم باید بگوییم که این به روزرسانی: پچ های امنیتی را ارائه می کند، مشکلات گرمایش و تخلیه سریع باتری را حل می کند و آسیب پذیری روز صفر را برطرف می کند.( حملهٔ صفر روزه یا حملهٔ روز صفر (به انگلیسی: Zero-day attack) یک حمله یا تهدید رایانه ‌ای است که از یک آسیب ‌پذیری در یک نرم‌افزار کاربردی که تا پیش از آن ناشناخته بوده ‌است بهره‌ جویی می ‌کند. این بدان معناست که توسعه‌ دهندگان برای رفع آسیب ‌پذیری، صفر روز فرصت داشته‌ اند.) همچنین، اپل امضای iOS 15.4 را متوقف کرده است، به این معنی که کاربران اکنون باید فقط به ‌روزرسانی iOS 15.4.1 را دریافت کنند.

توضیحات تکمیلی ویژگی های آپدیت Apple iOS 15.4.1

توقف امضای اپل همچنین به این معنی نیز هست که اپل کاربران آیفون را از دانگرید آیفون خود به نسخه قبلی سیستم عامل محدود کرده و آن ها را تشویق می کند که فقط آخرین iOS 15.4 را دریافت کنند. این نکته نیز لازم به ذکر است که به ‌روزرسانی iOS 15.4 به همراه iPadOS 15.4، watchOS 8.5 و macOS Monetary 12.3 منتشر شد.

یکی از مهم ‌ترین ویژگی ‌هایی که با iOS 15.4 ارائه شد، امکان باز کردن قفل آیفون با استفاده از Face ID، حتی در حین استفاده از ماسک در آیفون‌ های سری ۱۲ و بالاتر است. اگر چه این به روزرسانی باعث ایجاد برخی مشکلات عمده مانند تخلیه سریع و گرمایش باتری نیز شد. زمانی که اپل iOS 15.4.1 جدید را معرفی کرد، مشکل باتری یکی از اولین مواردی بود که به آن پرداخته شده و با توجه به گفته های اپل این مشکل در به روزرسانی جدید برطرف شد.

علاوه بر این، اپل یک آسیب‌پذیری روز صفر را در iOS 15.4.1 که در چارچوب رسانه AppleAVD موجود بود، برطرف کرده است. اپل همچنین اعلام کرد که این آسیب ‌پذیری ممکن است یکی از بزرگترین نقص ‌های امنیتی باشد که می ‌توانست به طور فعال توسط مهاجمان مورد سوء استفاده قرار گیرد اما اکنون برطرف شده است.

اپل امضای iOS 15.4 را متوقف کرد!

همانطور که قبلا ذکر شد، اپل اکنون کاربران آیفون را از آپدیت یا دانگرید دستگاه های خود به iOS 15.4 منع کرده است. اپل به طور کلی امضای نسخه های قدیمی iOS خود را برای جلوگیری از جیلبریک کردن دستگاه ها و مشکلات پس از آن متوقف می کند. هنگامی که اپل امضای نسخه iOS را متوقف می کند، کاربران نمی توانند دستگاه های خود را به آن نسخه خاص ارتقا یا کاهش دهند.

با این که جیلبریک  کردن یک مشکل بزرگ و آسیب زننده است که اپل سعی در جلوگیری از پیشامدهای آن را دارد، اما خود نسخه iOS 15.4 نیز چندین نقص امنیتی داشت. با توجه به گفته های اپل ممکن است که بسیاری از گوشی ‌ها با آسیب ‌پذیری روز صفر مورد حمله قرار گرفته باشند. به همین دلیل است که کاربران باید همیشه آخرین به روز رسانی را روی دستگاه های خود دریافت کنند. علاوه بر این، اپل امضای tvOS 15.4 و نرم افزار  HomePod  نسخه ۱۵.۴ را نیز متوقف کرده است.

در اخبار مرتبط، اپل در حال حاضر روی به‌ روزرسانی iOS 15.5 کار می ‌کند، که علاوه بر موارد گفته شده، وعده می‌ دهد که ویژگی ها و پچ ‌های امنیتی بهتری را ارائه کند. از دیگر موارد می توان به بهینه سازی در پشتیبانی از برنامه ‌ها با خریدهای خارجی، به ‌روزرسانی ‌های برنامه  Wallet، برنامه Apple Classical و غیره اشاره کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.